5 עובדות שחשוב לדעת על בקבוק המים שלך

5 עובדות שחשוב לדעת על בקבוק המים שלך

אנחנו שותים מים על מנת להיות בריאים. השימוש בבקבוק שתייה רב פעמי אמנם חוסך לנו כסף והוא ידידותי לסביבה, אבל בפועל הבקבוק שלך משמש כבית גידול לחיידקים ובקטריות, מעביר כימיקלים למשקה ויכול להוות סיכון בריאותי של ממש. אז מה עושים?

1. בית גידול לחיידקים

בבדיקה שנערכה על ידי Treadmill Review נשלחו לבדיקות מעבדה 12 בקבוקי שתייה של ספורטאים שנעשה בהם שימוש חוזר ולא נשטפו במשך שבוע. התוצאות היו מחרידות. כל הבקבוקים הכילו כמויות עצומות של חיידקים ובקטריות והממוצע עמד על מעל CFU 313,000 לבקבוק. 60 אחוזים מהחיידקים שנמצאו בבקבוקים שנבדקו הם מסוגים המסוכנים לאדם ומסוגלים לגרום למחלות. לצורך השוואה, מושב האסלה שלך מכיל בממוצע 27 CFU ,צעצוע משומש של כלב מכיל קרוב ל CFU 3,000 וצלחת האוכל של אותו הכלב תכיל בממוצע מעל CFU 47,000. המסקנה העיקרית של הבדיקה היא שיש צורך בניקיון יסודי של הבקבוק במדיח הכלים או בשטיפה ידנית עם חומרים מחטאים, אחרי כל שימוש.

2. ניקיון גורם לדליפת כימיקלים

אם המסקנה בסעיף הראשון היא שבכדי להפטר מהחיידקים והבקטריה צריך לשטוף היטב את הבקבוק לאחר כל שימוש, כאן אנו עומדים בפני בעייה חדשה. בכל פעם שאנחנו שוטפים ומחטאים את הבקבוק במים חמים (או אפילו פושרים), בין אם במדיח הכלים או תחת הברז, אנחנו גורמים לשחיקה של החומר. השחיקה משחררת כימיקלים מהבקבוק העוברים דרך המשקה לגוף שלך ועשויים לעורר בעיות רפואיות שונות. זליגת הכימיקלים אינה מוגבלת לבקבוקי הפלסטיק בלבד. גם בקבוקי הנירוסטה מצופים מבפנים בשכבה דקה של פלסטיק ולכן משחררים כימיקלים למשקה שלך.

3. ללא ביספנול A ועדיין מסוכן

חשבת שבגלל שהבקבוק שלך אינו מכיל ביספנול A הוא בטוח? ממש לא. אחרי עשרות שנים שבהם היה ידוע שביספנול A עשוי לגרום לתופעות מזיקות ולפגיעה במערכת ההורמונלית, רק לפני שנים בודדות הוא נאסר לשימוש במוצרים מסוימים. אבל מתברר שגם התחליפים לא בהכרח בטוחים יותר. מחקרים חדשים הראו שגם התחליפים שפותחו כמו ביספנול S וביספנול F פעילים מבחינה הורמונלית ממש כמו ביספנול A. ואם זה לא מספיק, בשנים האחרונות הוברר כי גם פתאלאטים (Plasticizers), המצויים בכמויות גדולות בפלסטיק, נודדים לגוף. הפתאלאטים ידועים כחומרים הפוגעים במערכת ההורמונלית, גם בריכוזים נמוכים בגוף.

4. הקשר לפוריות והשמנת יתר

חשיפה לכימיקלים במהלך הריון בתקופות קריטיות להתפתחות העוברית עשויה לחולל השפעות לא רצויות על התמיינות (פרה-אדיפוציטים) תאי שומן ועל הגדילה אחרי הלידה. לאחרונה אף התברר שכאשר לוקחים תאי שומן שטרם עברו התמיינות וחושפים אותם לריכוז גבוה של ביספנול S, הם עוברים תהליכים שהופכים אותם לתאי שומן בוגרים – כלומר מעודדים השמנה. על פי זווית, כתב העת של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, מחקרים חדשים אף מפנים אצבע מאשימה אל חומרים בפלסטיק, ביניהם ביספנולים ופתאלאטים, הגורמים לשיבוש הפיריון, במיוחד אצל גברים.

5. חד פעמי הוא חד פעמי

בקבוקי מים חד פעמיים נשארים במקומות אחסון חמים, לעיתים אף בשמש הקופחת, משך שבועות ארוכים עד להגעתם לחנות או למקרר שלך. על פי מחקר גרמני, המים בבקבוקים אלו מכילים למעלה מ 24,500 סוגים שונים של כימיקלים, העוברים באמצעות המשקה לגוף שלך. אלו הממחזרים את השימוש בבקבוק השתייה החד פעמי אף נוטלים סיכון רב יותר. בקבוקים אלו עשויים חומר פלסטי רך המיועד לשימוש חד פעמי והבלאי כתוצאה משימוש חוזר גורם לשחרור מואץ של כימיקלים למשקה ואף מהווה מצע נוח להתפתחות חיידקים ובקטריות.

אז מה עושים?

מים הם בריאים וחשוב לשתות הרבה, אך כשמדובר במים מלאים בחיידקים, בקטריות או כימיקלים, אנחנו עלולים לגרום לעצמנו נזק. למרות שלא ניתן למנוע לחלוטין את החשיפה לחיידקים וכימיקלים מבקבוקי השתייה, בהחלט ניתן לצמצם אותה.

בקבוקי שתייה חד פעמיים

אם אתם נוהגים לקנות מים בבקבוקים, הקפידו שהם יהיו טריים (בדקו את תאריך הייצור המוטבע) והקפידו לקנות אותם ככל שניתן במקומות שבהם בקבוקים אינם חשופים לחום ושמש (לא בתחנות הדלק!). הכי חשוב, אל תמחזרו שימוש בבקבוק חד פעמי. זה פשוט מסוכן. בקבוק חד פעמי כשמו כן הוא, לשימוש חד פעמי.

בקבוקים לשימוש רב פעמי

לאלו שמעדיפים בקבוק לשימוש רב פעמי, עכשיו יש פתרון בטוח יותר. להבדיל מבקבוקי הפלסטיק המיוצרים מתוצרי נפט וכימיקלים, בקבוק השתייה של Plantec מיוצר מתירס. כל חלק הבא במגע עם המשקה מיוצר מפולימר טבעי המופק מעמילן תירס ולכן הוא 100% בטוח לשימוש ומסיר את החשש מזליגת כימיקלים למשקה.

למרות היותו עשוי מתירס, הבקבוק קשיח ומיועד לשימוש רב פעמי עם מים, משקאות קלים ומיצי פירות או ירקות חומציים, הוא עמיד בחום ומתאים לניקוי במדיח הכלים ואינו מפריש ריחות וטעמי לוואי.

הבקבוק של Plantec נבדק ואושר לשימוש על ידי מכון התקנים הישראלי ע"פ ת"י 5113 למוצרי פלסטיק הבאים במגע עם מזון ומשקאות.

טבעי שתבחרו פלנטק
52.00 ₪ במקום 70.00 ₪

הזמינו עכשיו בקבוק של פלנטק!
עלות משלוח 15 ₪. משלוח חינם ברכישה מעל 100 ₪.
לפרטים נוספים בנושא משלוח.

  • icons

    מבנה בעל אחיזה נוחה ופתח שתייה רחב

  • icons

    קל לתפעול ביד אחת, אפילו לילדים

  • icons

    מכסה אטום ומנעול בטיחות