מים בבקבוק פלסטיק או פלסטיק בבקבוק מים?

מים בבקבוק פלסטיק או פלסטיק בבקבוק מים?

מחקר חדש חושף ממצאים מדאיגים על תכולת חלקיקי פלסטיק בבקבוקי השתייה. לאור התוצאות, אישר  ארגון הבריאות העולמי (WHO) כי הוא פותח בבדיקה עצמאית של הנושא.

במחקר ראשון מסוגו שנערך על ידי ארגון העיתונות ORB Media בשיתוף אוניברסיטת ניו יורק (SUNY), נבדקו כ 259 בקבוקי שתייה המכילים מים, המיוצרים על ידי 11 יצרנים בין לאומיים מובילים (כגון קוקה קולה, פפסיקו, דנונה, נסטלה וגרולסטיינר) ב 9 מדינות שונות (ארה"ב, סין, ברזיל, הודו, קניה, אינדונזיה, לבנון, מקסיקו ותאילנד).

הבקבוקים שנרכשו ב 19 חנויות שונות הוטסו מרחבי העולם תחת בקרה מלאה למעבדת הכימיה באוניברסיטת ניו יורק, שם בוצעו בהם בדיקות לנוכחות של חלקיקי פלסטיק (מיקרופלסטיק) במשקה. הבדיקה נערכה באמצעות הוספת צבע בטכניקה הנקראת "הנילוס האדום" שפותחה על ידי מדענים בריטיים על מנת לזהות חלקיקי פלסטיק מיקרוסקופיים במי ים.

תוצאות הבדיקה הראו כי ב 93% מהבקבוקים שנבדקו נמצאים חלקיקי פלסטיק מסוגים שונים במשקה, ובממוצע קיימים כ 10.4 חלקיקים הגדולים מ 100 מיקרון (עובי של שערה) בכל ליטר.

באמצעות טכניקה נוספת הלקוחה מעולם האסטרונומיה ומשמשת לספירת כוכבים בשמי הלילה, נבדקה גם נוכחות של חלקיקים קטנים יותר במשקה (6.5 מיקרון עד 100 מיקרון). בבדיקה זו התוצאות כבר הראו מספרים גבוהים הרבה יותר, כ 314 חלקיקים בממוצע בכל ליטר משקה. למרות שחלקיקים אלו קטנים מידי על מנת לבדוק את הרכבם המדויק, העריכו החוקרים כי גם אלו חלקיקי פלסטיק.

"אנו צריכים לבצע חשיבה מחודשת בכל מה שקשור לשימוש שלנו בחומרים שאינם מתכלים לאורך עשרות ומאות שנים ומשמשים אותנו לייצור כלי פלסטיק חד פעמיים", אמרה שרי מייסון, פרופ' לכימיה מאוניברסיטת ניו יורק שהובילה את צוות המחקר. "למרות שהממצא אינו בחזקת אסון, הוא בהחלט מהווה מקור לדאגה".

אמנם כ 90% מחלקיקי הפלסטיק נשטפים החוצה על ידי מערכות הגוף, אולם החלק הנותר, ובמיוחד פלסטיק מהסוגים שנמצאו במחקר, נספג בכבד ובכליות. דאגה נוספת טמונה בעובדה שעל אף שחלקיקי הפלסטיק נשטפים מהגוף, הם מותירים אחריהם רעלים.

אבל מסתבר שהבעיה היא לא רק עם בקבוקי הפלסטיק. "המחקר אמנם התמקד בבקבוקי הפלסטיק אך בדק במקביל גם מקבץ בקבוקי זכוכית לצורך השוואה. מסתבר שבקבוקי הזכוכית מכילים גם הם חלקיקי פלסטיק", אמר למגזין פורבס פרופ' אנדרו מאייס, מומחה לכימיה מאוניברסיטת מזרח אנגליה, שפיתח את טכניקת "הנילוס האדום" שבה עשו שימוש במחקר. על פי השערת החוקרים, המקור לחלקיקי הפלסטיק בבקבוקי הזכוכית הוא הפקק העשוי פלסטיק.

"אמנם זה טרם הוכח, אך מקור מרבית חלקיקי הפלסטיק במשקה הוא באריזה. לא ניתן לשלול את נוכחותם במקור המים עצמו, אולם אפשרות זו אינה סבירה. המים בבקבוקים נשאבים ישירות מהאקוויפר או ממקורות העוברים סינון וטיהור המבוקרים בתהליך הייצור. הסבירות שחלקיקי הפלסטיק יחמקו ממערך הבקרה ויעברו למשקה היא נמוכה מאד," הוסיף פרופ' מאייס.

על פי ארגון הבריאות העולמי אמנם אין ראיות לכך שצריכת חלקיקי מיקרופלסטיק משפיעה על בריאות האדם, אך מבחינתם צריכה זו בהחלט מדאיגה ובתגובה למחקר אישר הארגון ל BBC כי הוא מתכוון לפתוח במחקר עצמאי של הנושא.

אז מה עושים?

מים הם בריאים וחשוב לשתות הרבה, אך כשמדובר במים המכילים כימיקלים, אנחנו עלולים לגרום לעצמנו נזק. למרות שלא ניתן למנוע לחלוטין את החשיפה לכימיקלים מבקבוקי השתייה, בהחלט ניתן לצמצם אותה. אם אתם נוהגים לשתות מים מבקבוקי פלסטיק אתם לבטח מודאגים משימוש מוגבר בבקבוקים אלו, לכן הפיתוח החדשני של Plantec ודאי יעניין אתכם.

להבדיל מבקבוקי הפלסטיק המיוצרים מתוצרי נפט או גז סינתטיים, בקבוק השתייה של Plantec מיוצר מתירס (כן, תירס!). כל חלק הבא במגע עם המשקה מיוצר מפולימר טבעי המופק מעמילן תירס ולכן הוא 100% בטוח לשימוש ומסיר את החשש מזליגת מיקרופלסטיקים וכימיקלים, כדוגמת פתאלאטים או ביספינול A, למשקה גם לאחר שהיה ארוכה בשמש. הבקבוק של Plantec נבדק ואושר לשימוש על ידי מכון התקנים הישראלי ע"פ ת"י 5113 למוצרי פלסטיק הבאים במגע עם מזון ומשקאות.

לפרטים נוספים על הבקבוק של Plantec>>

טבעי שתבחרו פלנטק
52.00 ₪ במקום 70.00 ₪

הזמינו עכשיו בקבוק של פלנטק!
עלות משלוח 15 ₪. משלוח חינם ברכישה מעל 100 ₪.
לפרטים נוספים בנושא משלוח.

  • icons

    מבנה בעל אחיזה נוחה ופתח שתייה רחב

  • icons

    קל לתפעול ביד אחת, אפילו לילדים

  • icons

    מכסה אטום ומנעול בטיחות